Tugra Restaurant

Şef Emre İnanır

ŞEF EMRE İNANIR

20 yılı aşkın profesyonel mutfak deneyimi ile Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerindeki lüks otellerde ve restoranlarda mutfak şefi olarak hünerlerini gösteren İnanır, eğitimini Güney Afrika’da bulunan Prue Leith Culinary Institute & Restaurant akademisinde modern Fransız pişirme teknikleri üzerine uzmanlık alanında tamamladı.

Aynı zamanda dünyanın en prestijli mutfak sanatları okullarından Basque Culinary Center’da, gastronomi dünyasında moleküler mutfak ile ses getiren Ferran Adrià’nın yardımcı şefliğini yapan Luis Arrufat tarafından modern teknikler eğitimi aldı. Güney Afrika’da bulunduğu süreçte, 2 Michelin Yıldızlı şef Frédéric Medigué ile çalışma fırsatı olan Emre İnanır’ın farklı mutfaklar alanında eğitim hayatı oldukça yoğun geçti. Michelin Yıldızlı Kream Restaurant Pretoria’da 4 aylık süren bir eğitim daha tamamladıktan sonra, Norveçli ödüllü şef Gunnar Hvarnes ile kuzey mutfak teknikleri üzerine, 2 Michelin Yıldızlı şef Andre Wolff’tan da Bocuse d’Or alanında eğitimler aldı.

Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin baş aşçılığı da dahil olmak üzere Şef İnanır İstanbul, Ankara, Dubai ve Katar’da birçok baş aşçılık ve mutfak koordinatörlüğü görevleri yaptı. Şef İnanır, dünyanın en prestijli şef yarışması olarak bilinen Bocuse d’Or’da takımıyla birlikte Budapeşte’de düzenlenen Avrupa seçmelerinde Türkiye’yi temsil etti. İnanır, önümüzdeki günlerde ise Bocuse d’Or’da takımıyla birlikte 2024'te Norveç’te düzenlenecek Avrupa seçmelerinde Türkiye’yi gururla temsil edecek.

İşine aşık bir şef olan İnanır detaycı ve araştırmacı kimliği ile gastronomi trendlerini bütünsel çalışma modeliyle başarılı bir şekilde harmanlıyor. Mutfaktaki mottosu ise heyecan, detaycılık, takım ruhuna sadık kalarak çalışmak. Sezona ait yerel lezzetler, sürdürülebilir bir mutfak ve coğrafi işaretler en hassasiyet gösterdiği başlıklar arasında. Geçmişten gelen ilhamla geleceğe miras reçeteler bırakmaya çabalayan şef İnanır şimdi ekibiyle Çırağan Sarayı’nın imza restoranı Tuğra’da hünerlerini sergililiyor.

Ödüller

  • World Luxury Restaurant Awards 2019 Best Food Styling & Presentation Regional Winner: Eastern Europe
  • World Luxury Restaurant Awards 2019 Turkish Cuisine Global Winner
  • World Luxury Restaurant Awards 2019 Luxury Unique Experience Country Winner: Turkey